Neden Zeytinyağı?

 
 
Sağlık Mucizesi Zeytinyağı
Zeytinyağı doğanın insanoğluna armağan ettiği en değerli besin kaynağıdır. Çocukluktan yaşlılığa, yaşamımızın her döneminde doğal zeytinyağı sağlığımızı birçok açıdan olumlu yönde etkiler.Yapılan araştırmalar gösteriyor ki,kızartmada kullanılan yağın en ideali;
-Kızartılırken ve sonrasında uygun koşullarda saklanırken oksitlenmeye dayanıklı
-Yüksek derecelerde şeklini ve kalitesini koruyabilen, Kızartıldığında duman çıkartmayandır.
 
Zeytinyağı ve Kalp
Birçok araştırma, kalp sağlığı açısından yararlı besinlerin başında zeytinyağının geldiğini gösteriyor. Dünyada kalp hastalıklarının en az görüldüğü ülkeler, zeytinyağının yoğun olarak tüketildiği Akdeniz ülkeleridir. Zeytinyağının kalp sağlığı üstündeki en önemli etkisi, kandaki “kötü kolesterol”  miktarını düşürmesidir. Kalbimizin en büyük düşmanlarından olan kolesterol, damarlarda birikerek kalp ve damar hastalıklarına yol açar. doğal zeytinyağı, kandaki kolesterol miktarını kontrol ederek damar tıkanıklığını önemede yardımcı olur. doğal zeytinyağı, aynı zamanda tansiyonun kontrol altında tutulmasında da önemli bir rol üstlenir.
 
Zeytinyağı ve Sindirim
Yağlar, midede değil bağırsaklarda sindirilirler. Zeytinyağı, yağların içinde en kolay hazmedilenidir. Çünkü zeytinyağı, diğer yağlardan farklı olarak, midede bulunduğu sürede sindirim için gereken mide asitlerini azaltmaz. Midede kısa bir süre kaldıktan sonra bağırsaklarda sindirilir. Buna ek olarak Zeytinyağı, sindirim için vazgeçilmez olan salgıları da olumlu yönde etkiler. Safra kesesinin kolesterolden temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kabızlığı önleyerek bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar.
 
Zeytinyağı ve Çocuk Sağlığı
Çocuklar için beslenme, yetişkinler için olduğundan çok daha önemlidir. Çünkü, çocukluktaki beslenme, tüm yaşamı etkiler. Yaşamın ilk yıllarında beynin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi, beslenmeye doğruda bağlıdır. Çocuk beslenmesinde yağlar, yaşamsal bir rol oynar. Zeytinyağı, bu açıdan da vazgeçilmez bir besindir. Çünkü, Zeytinyağı, çocuk gelişiminde hayati önem taşıyan yağ asitlerini, anne sütüne eş miktarda içerir. Söz konusu yağ asitleri, çocukların kemiklerini güçlendirir.
 
Zeytinyağı ve Gençlik
Zeytinyağının içindeki bir diğer yararlı madde, yani E vitamini ise sağlıklı bir şekilde büyümelerine katkıda bulunur. Beslenme ile yaşlanma arasında güçlü bir ilişki vardır. Besinler vücudumuzda enerjiye çevrilirken oksidan denilen bazı maddeler açığa çıkar. Hücre gelişimini olumsuz yönde etkileyen oksidanlar, yaşlanma sürecini de hızlandırır. Antioksidan adı verilen bazı maddeler ise, oksidanların olumsuz etkisini ortadan kaldırır. Başta E vitamini olmak üzere çok sayıda antioksidan madde içeren zeytinyağı, hücreleri yeniler, doku ve organların yaşlanmasını geciktirir.
 
Zeytinyağı ve Şeker Hastalığı
Şeker hastalığı, vücudumuzda insülin hormonunun eksikliğine bağlı olarak kan şekeri dengesinin bozulmasına ve kandaki şeker düzeyinin ani olarak yükselip düşmesine yol açan bir hastalıktır. Son yıllarda yürütülen bazı araştırmalar, zeytinyağının, şeker hastalığının vücutta neden olduğu bazı rahatsızlıkları önlemede yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bunlardan en önemlileri, kalp ve damar hastalıklarıdır. Şeker hastalığına bağlı olarak, kandaki kolesterol miktarı yükselir. Zeytinyağı ise, kolesterolü kontrol altında tutarak, kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olur.
 
Şeker hastalığının bir başka yan etkisi ise, sindirim sırasında daha fazla oksidan maddesinin açığa çıkmasına yol açmasıdır. Daha önce de dediğimiz gibi, Zeytinyağı, içerdiği antioksidanlar sayesinde oksidanların olumsuz etkilerini büyük ölçüde azaltır. Zeytinyağı ayrıca, kan şekerinin kontrol edilmesine de katkıda bulunur. Sonuç olarak zeytinyağı, şeker hastaları için son derece uygun bir yağdır.
 
Zeytinyağı ve Güzellik
Sağlık açısından yarattığı birçok mucizeye ek olarak zeytinyağı, daha güzel görünmemize de yardımcı olur. Cildi ve saçları besler. Cildin genç görünmesini, saçların kuvvetlenmesini ve parlamasını sağlar. Örneğin, eğer saçınıza güzel bir bakım yapmak isterseniz, uzun saçlar için 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı limon suyu karıştırıp saçınıza uygulayınız. Biraz bekledikten sonra zeytinyağlı sabun ile temizleyiniz. Yaşamın temel koşulu, vücut hücrelerinin sürekli olarak kendilerini yenileyebilmeleridir. Çocukluk ve gençlik dönemlerinde çok hızlı olan hücre yenilenmesi, yaş ilerledikce azalır ve yavaşlar.
Yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan bir başka sorunda, kireçlenmedir. Aralarında kalsiyumunda bulunduğu bazı mineraller, kireçlenmeyi önler. Zeytinyağı, bu minerallerin vücuttaki etkisini artırarak kireçlenmeye karşı önemli bir rol oynar.
 
Zeytinyağı Sağlıklıdır...
İçerdiği polifenoller, vitaminler (özellikle E vitamini) ve diğer kompetanlarla sağlığımızı korumada en büyük yardımcımızdır.
 
Zeytinyağı Lezzettir...
Gerek soğuk kullanımında gerekse sıcak yemeklerde lezzet üzerinde diğer yağlar nötr veya pozitif etki yaparken, zeytinyağı olumlu katkılar yapar.
 
Zeytinyağı Meyvesuyudur...
Zeytinyağı elde edilmesinden diğer yağlardan farklı olarak sadece fiziksel işlemlerden geçirilir. Diğer tohum yağları
(Ayçiçeği,mısırözü, soya, kanola...vb.)kullanılabilmesi için mutlaka rafinasyondan geçirilmesi gerekir. Zeytinyağı ise aynen bir portakal suyu gibi bir meyve suyudur.
 
Zeytinyağı Tek Çeşit değildir...
Zeytinyağı elde edildiği ağacın çeşidine, yöreye,hasat zamanına ve işleme şekline göre farklı tadlar taşır.
 
Zeytinyağı Farklıdır...
Zeytinyağı kullanmak bir kültür işidir. Zeytinyağı amacı yalnızca karnını doyurmak istemeyenlerin yağıdır.
 
Zeytinyağı Alınteridir...
Kullandığınız her damla zeytinyağında 400 bin çiftçi ailesinin alınteri vardır.

 

  • Selene Zeytinyag
  • banner1